Розділ І. Організація навчально-виховного процесу
1. Організаційно-правові засади діяльності ДНЗ
1.1. Нормативно-правове забезпечення діяльності ДНЗ.
Дошкільний навчальний заклад загального розвитку «Дзвіночок» функціонує з 1957 року. У 2001 році переданий в комунальну власність Білицької селищної ради.
Заклад працює за 5-денним режимом (вихідні дні - субота, неділя).
Інформування дитячого контингенту.
Комплектування груп дошкільного закладу дітьми здійснюється відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2003 № 305 та власного Статуту (на підставі заяв батьків, медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження дитини). Відрахування дітей з ДНЗ, переведення їх з однієї вікової групи до іншої, збереження місця в закладі здійснюється відповідно до Положення про дошкільний навчальний заклад.
У дошкільному закладі функціонує 3 групи загального розвитку: молодша, середня та старша група.
2. Кадрове забезпечення
2.1. Укомплектованість педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом (відповідно до штатного розпису).
Відповідно до штатного розпису заклад повністю укомплектований педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом.
Атестація педагогічних працівників здійснюється відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України, затвердженого наказом МОН України від 06.10.2010 № 930 із змінами та доповненнями, затвердженими МОН України від 08.08.2013 № 1135. У закладі є наступні документи щодо організації та проведення атестації:
- Закони України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»,' Типове положення про атестацію педагогічних працівників України, затверджене наказом МОН України від 06.10.2010 № 930 із змінами та доповненнями, затвердженими МОН України від 08.08.2013 № 1135;
Особові справи педагогічних працівників, у яких зберігається 1 екземпляр атестаційного листа, характеристика на працівника, який атестується, копії свідоцтв про курсове підвищення кваліфікації;
- Перспективні плани курсового підвищення кваліфікації та атестації педагогічних працівників.
2.2. Підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Річний план роботи закладу передбачає організацію самоосвіти вихователів, проведення для них консультацій, семінарів-практикумів, колективних переглядів занять, свят, виставок, які проводяться як в ДНЗ, так і в районі, а також відвідування педагогами районних методичних заходів. Курси підвищення кваліфікації відбуваються відповідно до перспективного плану.
2.3. Організація методичної роботи.
Вихователі будують свою роботу з урахуванням поставлених на рік завдань, сучасних вимог в навчанні та вихованні. Завжди підтримувалась та стимулювалась творча ініціатива працівників щодо вдосконалення освітньої роботи, заохочувались творчі пошуки, дослідно-експериментальна, інноваційна робота педагогів.
Педагоги закладу мають вільний доступ для користування методичними матеріалами, та можливість задовольняти свої потреби у професійному самовираженні й самореалізації,
саморозвитку та самовдосконаленні. З метою підвищення педагогічної компетентності та майстерності педагогів проводяться консультації, семінари-практикуми, на яких розглядаються питання організації та проведення різних форм навчально-виховної роботи з дітьми, впровадження новинок програмового та методичного забезпечення освітнього процесу. У закладі організоване поглиблення теоретичних знань педагогів шляхом ознайомлення їх з новинками педагогічної, психологічної літератури, досвідом колег. Педагогічні працівники, які атестуються, збирають теоретичні та практичні матеріали відповідно до обраної теми (конспекти занять, сценарії свят, розваг). Педагоги закладу підвищують рівень теоретичних та практичних знань шляхом участі у районних методичних об’єднаннях, семінарах, а також навчання у вищих навчальних закладах, під час проходження курсів підвищення кваліфікації. У своїй діяльності педагоги використовують науково-методичну, педагогічну літературу, рекомендовану МОН України, а також періодичні видання: журнали «Дошкільне виховання», «Вихователь- методист дошкільного закладу», «Практика управління дошкільним закладом», «Бібліотечка вихователя дитячого садка».
З метою усунення недоліків і підвищення ефективності роботи, методична робота в закладі була спрямована у відповідності до домінуючих напрямків роботи з педагогами за проблемою «Підвищення якості освіти та розвиток успішної особистості через професійну компетентність педагогів», та на вирішення головної методичної мети закладу «Реалізація компетентнісного підходу до забезпечення гармонійного та різнобічного розвитку особистості» та розв’язання преорітетних напрямків роботи педагогічного колективу закладу.
2.4.Проходження медичного огляду працівниками ДНЗ здійснюється відповідно до чинного законодавства. Медична сестра слідкує за дотриманням працівниками закладу графіка проходження медичних оглядів. Медичні працівники виконують заходи профілактичного характеру: щеплення, антропометрію,визначення гостроти зору, перевірку постави,огляд на педикульоз. Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема: часто мити руки з милом; прикривати ніс та рот хустинкою, особливо при кашлі та чханні. Для зниження захворюваності колективом ведеться кропітка робота, зокрема це:
1.Організація роз’яснювальної роботи з дітьми та батьками профілактики захворювань.
2.Систематичне щеплення дітей.
3. Дотримання вимог санітарії.
4. Здійснення загартування дітей.
5.Організація фізичного виховання.
6.Чітке дотримання режиму дня.
7. Взаємодія медсестри дошкільного закладу з дитячою поліклінікою.
3. Матеріально-технічна та навчально-методична база
3.1. Загальний стан території, приміщень, їх відповідність санітарно-гігієнічним нормам. Заклад має власну територію площею 0,9 га.
На території закладу функціонує 3 ігрових майданчики з тіньовими навісами, ізольовані один від одного, а також спортивний майданчик. їх оснащення відповідає
санітарно- гігієнічним, педагогічним та естетичним нормам, травмобезпечне для дітей. На ігрових майданчиках є пісочниці, гойдалки, каруселі,столи, лави, драбини для лазіння, вкопані шини,колода для ходьби.
Територія закладу добре озеленена. По периметру закладу висаджені декоративні дерева, розбито квітники.
Господарська зона знаходиться окремо від ігрових майданчиків, до неї облаштовано окремий в'їзд. Сміття вивозиться регулярно.
3.2. Естетичне оформлення приміщень та упорядкованість надвірних споруд, території. Будівля ДНЗ «Дзвіночок» обладнана централізованою системою водопостачання, має власну газову котельню.
Проведено ремонт приміщень надвірних споруд та харчоблоку, зроблено художнє оформлення групових кімнат та ігрових майданчиків.
Приміщення групових кімнат мають належний естетичний вигляд. Облік майна ведеться систематично, списання проводиться відповідно до чинного законодавства. Матеріально- технічне забезпечення закладу на достатньому рівні.
3.3 Створення умов для фізичного розвитку дітей.
Усі працівники закладу створюють достатні умови для організації життєдіяльності дітей раннього та дошкільного віку. Для забезпечення повноцінного фізичного розвитку дітей вихователі проводять фізкультурно-оздоровчу роботу, забезпечують достатню рухову активність дітей у повсякденному житті та під час занять з фізичної культури. Щрганізовуючи фізкультурно- оздоровчу роботу, педагоги враховують стан здоров’я кожного вихованця, забезпечуючи диференційований та індивідуальний підхід.
Оздоровча робота спрямована та використання вихователями таких форм: ранкова гімнастика та гімнастика після денного сну, фізкультурні хвилинки, паузи, загартувальні процедури. Ранкова гімнастика проводиться щоденно відповідно до режиму дня ( при сприятливих погодних умовах - на вулиці, у холодну пору - у групових приміщеннях). Після денного сну проводиться гімнастика пробудження. В оздоровчий період проводиться загартування водою, повітрям, сонцем; педагоги застосовують ходіння дітьми босоніж по траві, вологому піску. У навчальному році урізноманітнено форми взаємодії педагогів ДНЗ та батьків вихованців.
4. Організація харчування дітей
4.1. Організація харчування дітей в дошкільному закладі здійснювалася згідно Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України 17.04.2006р. за №298/227.
Відповідність стану харчоблоку та допоміжних приміщень санітарно-гігієнічним нормам.
Харчоблок розташований в окремому приміщенні Система водопостачання в робочому стані. Проточною гарячою та холодною водою харчоблок забезпечений. Технологічне обладнання в робочому стані. На харчоблоці створені умови для дотримання технології приготування страв. Холодильне обладнання знаходиться в робочому стані. На харчоблоці створені умови для забезпечення належного зберігання продуктів харчування та продовольчої сировини згідно з умовами виробника і дотримання товарного сусідства при зберіганні швидкопсувних харчових продуктів. Розроблюючим інвентарем (дошки, ножі) харчоблок забезпечений в достатній кількості, все промарковане. На харчоблоці створені умови для дотримання правил миття посуду, інвентарю, обладнання, вивішена інструкція щодо правил миття. Миючими та дезінфікуючими засобами харчоблок забезпечений в достатній кількості. Комора для сипучих продуктів обладнана стелажами, санітарний стан задовільний. Усі продукти харчування та продовольчу сировину отримуємо при наявності документів, що підтверджують їх безпечність та якість.
Продукти харчування та продовольчу сировину постачають регулярно, відповідно до заявок на продукти харчування відповідно до нормативних вимог. Видача готових страв на групи здійснюється відповідно до графіка видачі їжі. Постійно здійснювався контроль за якістю та терміном використання продуктів, дотримання технології приготування їжі, проводиться контрольне важення залишків продуктів.
4.2. Сформованість культурно-гігієнічних навичок дітей під час організації харчування.
З молодшого дошкільного віку педагоги використовують ігрові прийоми, сюрпризні моменти, власний приклад, художнє слово. Діти знають основні вимоги до режиму та гігієни харчування, виконують правила культурної поведінки за столом, використовують доцільні способи споживання різних продуктів харчування. Старші дошкільнята самостійно накривають на стіл, прибирають посуд після їжі. У дошкільних групах є куточки чергових.
5. Медичне обслуговування дітей
5.1. Наявність медичного кабінету. Наявність медикаментів відповідає переліку надання першої медичної допомоги.
5.2. Здійснення медичного супроводу дітей, надання їм у разі потреби невідкладної медичної допомоги відбувається відповідно до нормативно-правових документів.
5.3. Санітарно-просвітницька робота з дітьми, їхніми батьками та персоналом здійснюється відповідно до вимог Законів України «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Положення про медичний кабінет дошкільного навчального закладу. Профілактичні щеплення здійснюються відповідно до наказу МОЗ України № 959 від 16.09.2011 «Про порядок профілактичних щеплень в Україні». Антропометричні вимірювання проводяться 1 раз на квартал, результати заносяться у журнал антропометрії. Щоквартально медична сестра проводить аналіз захворюваності дітей.
Розділ II. Результативність навчально-виховного процесу.
Якість реалізації пріоритетних завдань ДНЗ вивчалася під час спостереження за освітньо-виховним процесом бесід з дітьми, педагогами під час тематичних перевірок. Активно і творчо проводиться гурткова робота з дітьми відповідно до складеного плану.
Колектив працював творчо і відповідально. Контролювався стан підготовки до навчального року, виконання вимог режиму в ДНЗ. Під час педрад, семінарів використовувалися інтерактивні методи навчання педагогів: дискусії,ділові ігри, вправи. Проведення відкритих занять стимулювало пелагогів до поглибленого вивчення питань що висвітлюються,пошуку нестандартних цікавих рішень, а також сприяло збільшенню самооцінки. Значна увага приділялась питанню формування у дітей та дорослих стабільної мотивації до здорового способу життя.
Щодо удосконалення і модернізації роботи з родинами, коллектив педагогів працював над формуванням свідомості батьків щодо підвищення фізичної та розумової працездатності дітей, навчання дітей жити у злагоді з довкіллям та собою. Разом з батьками педагоги закладу навчилися уникати конфліктів, будувати стратегію розв'язання конфліктів, уникати конфліктних ситуацій.
Колектив ДНЗ створює умови для всебічного особистісно-орієнтованого розвитку дітей дошкільного віку, реалізації його творчого та природного потенціалу, зорієнтований на виховання у дітей загальнолюдських і національних цінностей. Працівники закладу керуються у своїй роботі Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту», Статутом закладу, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують роботу дошкільної ланки. Колектив працює над створенням бази особистісної культури дитини, її активної життєдіяльності; вихованням у дитини позитивного ставлення до своєї зовнішності, формуванням основних фізичних якостей, рухових умінь, культурно-гігієнічних навичок та навичок безпечної поведінки.
У процесі організації життєдіяльності (заняття, бесіди, проблемні ситуації, ігрова, трудова діяльність) педагоги формують у дітей навички соціально визнаної поведінки, вміння орієнтуватись у світі людських взаємин, готовність співпереживати та співчувати іншим. Вихователі як носії суспільно-історичного досвіду надають дітям можливість вміти розуміти інших, долучатися до спільної діяльності з однолітками та дорослими, об’єднувати свої зусилля заради досягнення спільного результату, оцінювати власні можливості, поважати бажання та інтереси інших людей. Організовуючи взаємодію з іншими людьми, вихователі вчать дітей вміти узгоджувати свої інтереси, бажання, дії з іншими членами суспільства.
Реалізація змісту освіти цієї ліній відбувається під час занять, цільових екскурсій у природу, прогулянок. Для формування уявлень про навколишній світ педагоги використовують спостереження, розгляд картин, ігрову та трудову діяльність, дослідно- експериментальну діяльність, розповіді вихователя, читання художньої літератури. Велику увагу педагоги приділяють вихованню екологічної культури дошкільнят. Діти знайомляться з багатством рослинного світу свого регіону на території дитячого садка, де висаджено багато квітів, дерев, кущів. Зміст освітньої роботи містить доступні дітям уявлення про природу планети Земля та Всесвіт, розвиток емоційно-ціннісного та відповідального екологічного ставлення до природного довкілля. Вихователі дають дітям знання про живі організми і природне середовище, багатоманітність явищ природи, причинно-наслідкові зв’язки у природному довкіллі та взаємозв’язок природних умов, рослинного і тваринного світу, позитивний і негативний вплив людської діяльності на стан природи. Особливу увагу педагоги приділяють вмінню дітей включатися у практичну діяльність, що пов’язана з природою, дотримання дітьми правил природокористування.
Художньо-естетичний розвиток передбачає формування у дітей почуття краси в її різних проявах, ціннісного ставлення до змісту предметного світу та світу мистецтва, розвиток творчих здібностей, формування елементарних трудових, художньо- продуктивних навичок, самостійності, культури та безпеки праці. Педагоги вчать дітей оволодівати різними видами предметної та художньої діяльності, у результаті чого у дітей формується емоційно-ціннісне ставлення до процесу та продуктів творчої діяльності. Художньо-естетичний розвиток дітей здійснюється на заняттях з образотворчої діяльності та у результаті організації самостійної художньої діяльності дітей. На заняттях з образотворчої діяльності вихователі знайомлять дітей з різними жанрами та видами образотворчого мистецтва: живописом, графікою, скульптурою, декоративно-ужитковим мистецтвом. У процесі образотворчості діти застосовують нетрадиційні техніки малювання; дітей знайомлять з різними художніми матеріалами, вони мають змогу обирати кольори, експериментувати. Під час образотворчої діяльності дітей привчають працювати охайно, творчо. Велику увагу вихователі приділяють створенню колективних робіт.
Старші дошкільнята на заняттях з художньої праці працюють з природним, покидьковим матеріалом.
У процесі музичної діяльності дітей вчать виразно співати дитячі пісні, володінню елементарною технікою виконання хороводів, танців, музичних ігор, рухів.
Ігрова діяльність як провідний вид широко використовується під час організації життєдіяльності дітей протягом дня. Пріоритет надається творчим іграм (сюжетно-рольовим, будівельно-конструкторським, іграм- драматизаціям) та іграм з правилами (дидактичні, рухливі, хороводні). Різні Види ігор використовуються з урахуванням віку дітей, їхніх ігрових інтересів, місця гри в режимі дня, місця проведення, сезонних умов. Організовуючи різні види ігор, вихователі розвивають у дітей творчі здібності, самостійність, ініціативність, організованість та формують стійкий інтерес до пізнання довкілля і реалізації себе в ньому. У кожній віковій групі створені ігрові зони відповідно до віку дітей. Це - набори ігрових меблів, атрибути до сюжетно-рольових, настільно-друкованих ігор, до яких діти мають вільний доступ.
У ДНЗ створені умови для розвитку логіко-математичних та сенсорних здібностей дошкільнят, який відбувається під час проведення дидактичних ігор та вправ, індивідуальних та групових занять, прогулянок, спостережень, бесід. Вихователі формують доступні для дітей дошкільного віку уявлення, еталони (колір,форма, величина), що відображають ознаки, властивості та відношення предметів і об’єктів навколишнього світу. У результаті роботи діти виявляють інтерес до математичних понять, усвідомлюють і запам’ятовують їх, розуміють відношення між числами і цифрами.
Дітей вчать, що в Україні українська мова є державною і вчать спілкуватися української мовою. Зміст освіти за цією лінією складається із роботи над звуковою культурою мовлення, словникової роботи, граматичної правильності мови, зв’язного мовлення, діалогічного та монологічного мовлення. Мовленнєву діяльність дітей розвивають у процесі говоріння та слухання, під час якої формуються мовленнєві вміння і навички.
Організація свят, виховних заходів. Свята організовуються відповідно до річного плану роботи закладу. До проведення цих заходів вихователі залучають батьків вихованців (виготовлення костюмів, атрибутів, декорацій, виконання окремих ролей).
Розділ III. Окремі питання управління дошкільним навчальним закладом
1. План розвитку ДНЗ, планування його діяльності відповідно до вимог законодавства. ДНЗ «Дзвіночок» у своїй діяльності керується Конституцією України, Законом України «Про дошкільну освіту», Положенням про дошкільний навчальний заклад, власним Статутом. Колектив закладу працює за річним планом роботи, який погоджується з відділом освіти Кобеляцької райдержадміністрації та затверджується на педагогічній раді до початку навчального року. Окремо складається план роботи на літній оздоровчий період, який додатково погоджується з держсанепідслужбою.
2. Внутрішній контроль, аналіз усіх напрямів діяльності ДНЗ та звітування.
3. Ведення ділової документації здійснюється відповідно до вимог Примірної інструкції з діловодства у дошкільних навчальних закладах.
4. Організація роботи з батьками. У закладі проводяться батьківські збори. Педагоги
закладу знайомлять батьків з проблемами вікового періоду і психологічного розвитку дітей кожного вікового періоду та шляхами педагогічного впливу на реалізацію цих питань. З метою підвищення рівня педагогічної компетентності батьків у закладі проводяться консультації, опитування батьків, ознайомлення з педагогічними виданнями. Педагоги закладу планують у журналах планування освітньо-виховної роботи з дітьми різні заходи з батьками з реалізації завдань Базового компонента дошкільної освіти. У батьківських куточках вихователі розміщують інформацію з порадами щодо розвитку, навчання та виховання дітей відповідно до завдань, над якими працюють педагоги у навчальному році.
5. Дотримання вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці працівників та вихованців. Для забезпечення цих вимог у ДНЗ створені необхідні умови, а саме: постійно проводиться інструктивно- роз'яснювальна робота з персоналом. Кожен працівник під особистий підпис ознайомлюється з інструкцією щодо дотримання норм та вимог техніки безпеки, посадових обов’язків. Адміністрація ДНЗ проводить роботу із забезпечення в ДНЗ норм охорони праці, протипожежної безпеки. Посадові інструкції має кожний працівник закладу, який знає вимоги інструкції і дотримується їх виконання. Перед проведенням заходів ( свят, конкурсів) видаються відповідні накази по закладу. У ДНЗ є вогнегасники, протипожежний інвентар, плани евакуації дітей та працівників на випадок пожежі. Відповідна робота проводиться з дітьми у доступній для них формі. Щороку у ДНЗ проводиться тиждень безпеки життєдіяльності.
6. Укріплення матеріально-технічної бази.
Проводилась робота по благоустрою території дошкільного закладу, проводились ремонтні роботи.
Було виконано:
- ремонт харчоблоку;
- ремонт пральні;
- внутрішній та зовнішній ремонт основного приміщення закладу;
- замінено вікна в основному корпусі;
- перекрито дах;
- заасфальтована площа перед входом на територію закладу;
- придбано пісочниці;
- придбано принтер,ноутбук, посуд;
- встановлено бойлери;
- проводився систематичний ремонт та фарбування майданчиків, спортивного обладнання;
Підводячи підсумки можна стверджувати, що робота з дітьми велась систематично, цілеспрямовано, комплексно, з урахуванням вікових можливостей дітей. Вся діяльність дошкільного закладу була направлена на реалізацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України
Завідувач ДНЗ Чернова Л.І.